Kola
http://kola.dinozoruz.com
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
2003 yılında öncedende arkadaş olan Alp ve Murat kadköyde buluştu ne yapacaklarını düşünürken cafe ye gitmeye karar verdiler. Daha sonra cafeye gidipte tıkılıp kalacağımıza stüdyoya gidelimde azcık çalar eyleniriz dediler ve lay lay lom un yolunu tuttular ve o gün Kola grubu kuruldu. Tarz punk rock olarak belirlendi Murat ve Alp daha önce birçok grupta müzik yapmışlardı Alp vokalistti ve ritim gitar çalıyordu. Murat ise davul çalıyordu ve geri vokal yapıyordu. Hemen bir bass gitarist arayışına girdiler ve şu an Erotik Karete adlı grubun vokalistliğini yapan Erhen Kabakçı’yla anlaştılar. Erhan Alp’in arkadaşıydı zaten birkaç stüdyo ve ev çalışmasından sonra şarkılar yavaş yavaş çıkmaya başladı.

Daha sonra Erhan birgün artık müzik yapmamaya karar verdiğini açıkladı netten kadro yine iki kişi kalmıştı ama gurubun imdadına erhan kabakçınında kardeşi olan Eren Kabakçı koştu. Daha doğrusu Alp Eren’e bizle çalmak istermisin diye sorunca olumlu cevap aldı. Eren tam bir blues gitaristiydi ve solo gitar çalıyordu. Yani bir bassçıya ihtiyaç vardı Alp ve Eren’in. Ortak arkadaşı olan aras bass için ideal adamdı ve ona teklif edildi oda olumlu cevap verince Kola’nın kadrosu tamamlandı. Yalnız şöyle bir problem vardı Alp İngiltere’de okuduğu için sürekli yurt dışında oluyordu. Tatillerde Türkiye’ye dönebiliyordu ve bu Kola’nın çalışmalarını etkiliyordu. Grup ortak bir kararla Alp in bass gitara geçmesine karar verdi yeni vokal Aras’tı. Zaten Aras daha önceleri profesyonel bir gurupta rap vokalisti olarak yer alıyordu. Punk onun için biraz yeniydi ama üstesinden gelmekte zorlanmadı ve Kola artık son halini almıştı.

Şimdi iş şarkıları oturtmakta ve konserlere çıkmaktaydı ve ilk konserini Galatasaray Lisesi festivalinde verdi ve ilk kavgasınıda burada yaptı. Aras mikrofon başına geçipte “Biz grupça Fenerbahçeliyiz ve Galatasaraylılarıda hiç sevmeyiz.” deyince ordaki bir grup sahneye doğru yöneldi. Kola ile birlikte gelen seyircilerde onlara doğru yöneldi güvenliğinde müdahalesiyle olay büyümeden önlendi. Ama güvenlik önlemi olarak Kola sahneden erken ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonra Kadıköy gençlik merkezinin düzenlediği festivalde Göksel’in alt gurubu olarak sahne aldı ve son olarak kalamıştaki bir konsere sahne aldı ve bu konserdede malesef olay çıktı bir kişinin kafası yarıldı 2 kişi hafif yaralandı. Bostancı Gösteri Merkezinde Kasdav yarışması öncesi Eren bıçaklanmaktan son anda kurtuldu. Böyle şansızlıklara rağmen Kola adını yavaş yavaş duyurdu ancak nedense punk camiyası Kola’yı bir türlü sevemedi. Müzik dinleyicileri çok sevsede punk tarzı müzik yapan arkadaşlarda Kola’ya karşı bir antipati oluştu. Kola’nın kısa zamanda adını çok duyurması her konserinde kavga çıkması Erotik Karete adlı gurupla yakın ilişkileri, grubun faşist gurup olarak bilinmesini sağladı. Oysa Kola sadece kendisini korumak için kavga etti. Şu an çalışmalarına hızla devam eden Kola grubunun adı İngiltere’de Türkiye’dende çok duyuldu.

Bass gitarist Alp’in İngiltere’de okuması Kola’ya büyük imkanlar sağladı. Kola şarkıları İngiltere’nin bazı yerel radyolarında çaldı ve en son olarak oradaki punk gruplarının çalacağı bir toplama albüme şarkı vermesi için teklif geldi. ancak kola bass gitaristi alp in ingilterede okumasından dolayı önemli bir kadro sıkıntısı çekiyordu ve teklif edilen konserlere çıkamıyor adam akıllı çalışamıyordu buyüzden mecburi bir kadro değişikliğine gitti alize grubundan elçin özdemir kola grubuna katıldı kola nın yeni vokali elçindi eski vokalist aras bass gitara geçti alp 2.gitar oldu ve bu kadro problemi böyle çözüldü şimdi kola tüm gücüyle komplike şarkılar yapma uğraşında......
_________________
kola punk rock gurubu kadiköy istanbul